Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
24 posty 165 komentarzy

Hania_Elektorat

Hanna Kowalczyk - Jestem jeszcze na Neonie ze względu na posty pana B. Jeznacha, którego bardzo cenię.

Nowy ustrój, ordynacja?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Proponuję wypracowanie regulaminu konkursu dotyczącego innej ordynacji/ustroju.

Jeżeli ktoś studiował historię fizyki, to wie, że ogromny postęp i wyłonienie znakomitych naukowców zawdzięczamy konkursom ogłaszanym przez Akademie we Francji i Anglii, gdzie za uzyskanie odpowiedzi na postawione pytanie naukowcy otrzymywali wysokie nagrody.

Może uda się to na innym polu?

Możemy się zwrócić do środowisk naukowych (na pewno Wydział Prawa, ale i inne) z konkursem na opracowanie i tu pierwsze pytanie do Was:

- zmiany ordynacji wyborczej, wyłaniania rządu (zachowujemy dotychczasową strukturę państwa), czy zmiany ustroju

Drugie pytanie dotyczy założeń, jakie byłyby narzucone:

- bezpośredni wpływ obywateli na wybór osób tworzących Sejm, Senat

- oddzielenie wladzy wykonawczej od ustawodawczej

Co jeszcze?

PS.

Dziękuję nikanderowi i InieMinie za uświadomienie, że lepiej się dogłębnie zająć jedną sprawą i o nią walczyć.

Osoby, ktore w komentarzach do tego tekstu poruszą sprawę aborcji otrzymają przydomek Troll.

KOMENTARZE

 • TROLL PISZE TAK:
  Osoby nawołujące do morderstw poprzez aborcję otrzymują przydomek MORDERCÓW

  Osoby popierające związki homeseksualne otrzymują przydomek ZBOCZEŃCÓW

  Osoby popierające niedelegalizowanie organizacji separatystycznych odnoszą przydomek DZIELĄCYCH, NAWOŁUJĄCYCH DO NIENAWIŚCI DO PAŃSTWA POLSKIEGO WYWROTOWCÓW.

  Osoby popierające dzielenie się zyskami z innymi krajami z eksploatacji dóbr naturalnych otrzymują przydomek ZDRAJCÓW

  Osoby popierające rozbudowaną administrację otrzymują przydomek SKORUMPOWANYCH KOLESIÓW.

  LEWICA to GANGRENA KTÓRA NISZCZY TEN KRAJ
 • @Hanna Kowalczyk
  Ja widzę sprawę tak: należałoby stworzyć warunki sprzyjające "krążeniu elit". Jest taka teoria socjologiczna Gaetana Moskę i Vilfreda Pareta. Wiadomo, że ekipa będąca przy władzy szybko się petryfikuje i nie ma większych nadziei na to, że będzie artykułowała interes obywatelski. Zatem w swoich rozwiązaniach proponuję system partii jako profesjonalnych "firm od rządzenia". Ma temu sprzyjać:
  - konsekwentne rozdzielenia władzy ustawodawczej i wykonawczej co skutkowałoby wyeliminowaniem ustaw z przedłożenia rządowego (wyjątkiem byłaby ustawa budżetowa). Nadmieniam, że wymagałoby to zmian w konstytucji.
  - zmiana finansowania partii politycznych subwencją budżetową na subwencję obywatelską na podobieństwo finansowania instytucji pożytku publicznego czyli z deklaracji PIT. Jednak należałoby zmienić wysokość tej subwencji do kwot a nie procentów (np 5 lub 10 zł). To rozwiązanie dyscyplinowałoby partie podczas trwania kadencji (sprzężenie zwrotne z większą częstotliwością próbkowania) oraz nadało "interesowi społecznemu" finansową realność.

  Można to dalej udoskonalać. Ciekawą propozycją jest obniżenie diety poselskiej do średniej krajowej i uzupełnianie jej z tej "subwencji obywatelskiej". Posłom jednak powinno się płacić godziwie za dobrą pracę.

  W teorii systemów mówi się, że system zaczyna działać inteligentnie uzyskujac zdolność samoregulacji, hoemostazy i mortogenezy.

  Mówiąc prościej: kto płaci orkiestrze ten dyktuje melodię. Tym dyktującym melodię powinien być wyborca a nie lobbysta.

  Pozdrawiam z Podkarpacia.
 • autor
  Proszę Pani
  Gdyby śledziła Pani wcześniej blogosferę z "prawej strony" zauważyłaby Pani z pewnością wiele koncpecji. Od zmiany ordynacji począwszyna całości konstytucji kończąc. Nie będę ich tu streszczał ani opisywał. Ograniczę się jedynie do linków gdzie sprawy te poruszałem.

  W jednej z notek napisałem :
  "..Ci ludzie żądają dowodów, nie obietnic. Konkretne zapisy programowe z wolą do ich realizacji. Przede wszystkim przyznanie obywatelom prawa do decydowania w sprawach najistotniejszych (referendum) by mogli zachować kontrolę nad swoimi "wybrańcami" i współdecydować o losie państwa i swoim. Bo to właśnie obywatele są suwerenem i podmiotem tego państwa, a nie pseudo elity i rządy.
  Możliwość odwoływania posłów przez wyborców w sytuacji gdy nie wypełniają ich zdaniem swych obowiązków.
  Taką zmianę ordynacji wyborczej w której uwzględniano by głosy nie wskazujące na żadne ugrupowanie czy kandydata jako głosy ważne. A co więcej określenie procentowego ich progu powyżej którego głosowanie staje się nieważne.."
  http://polacy.eu.org/artedpub/?aid=575

  Kwestia JOW
  http://polacy.eu.org/1139/zamiast-zakonczenia/

  Innych już nie podaję bo są dostępne w tym samym miejscu.
  Generalnie jednak warto wziąźć pod uwagę czym dla Pani jest Polska.
  I czy chce Pani mieszkać i żyć w Polsce czy w "euroregionie - Polin". Bo to sprawa o podstawowym znaczeniu.
 • @w.red
  Dziękuję, zapoznam się z artykułami na tej stronie.
 • @Hanna Kowalczyk
  Podstawowe znaczenie dla polskich wyborców jest jednoznaczne oświadczenie Szanownej Pani w ramach odpowiedzi na postawione pytanie przez w.red, - „czym dla Pani jest Polska. I czy chce Pani mieszkać i żyć w Polsce czy w "euroregionie - Polin"
  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
 • @goodness
  Jeżeli udałoby się opracować gotowy projekt ustawy gwarantujacy realny wpływ wyborców na ludzi, którzy decydują o warunkach prawnych, w których żyją, to to byłby cel nadrzędny.
  Ale oczywiście wyborca ma prawo znać odpowiedź na takie pytanie - uważam, że taka przyszłość nas czeka: euroregion Polska i chcę takiej przyszłości.
 • @Hanna Kowalczyk
  Dziękuję za odpowiedź. Ja płynę pod prąd nie realnych wpływów obecnych wyborców i żądam wolności dla obywateli Polski.
  Pozdrawiam
 • @goodness
  Witam,
  odnośnie pana wypowiedzi a propos przynależności do Unii - uważam, że w każdym środowisku są tzw. czarne owce (myślę tu o skorumpowanych jednostkach w europarlamencie), ale nie negowałabym istoty bytu tej instytucji. Takich ludzi należy po prostu odsuwać od podejmowania decyzji i władzy. Ale to zależy od nas ludzi, którzy idą głosować i w ten sposób jednoczą się pod wspólna ideą.

  Przystępując do Unii Europejskiej można powiedzieć, że będziemy "regionem" , elementem większej struktury, ale to od nas zależy w jaki sposób zamanifestujemy naszą obecność czy będziemy zabierali głos z pozycji pokrzywdzonego/ ofiary czy będziemy aktywnie i konstruktywnie tworzyć tę organizację i mieć wpływ na podejmowane przez nią decyzje.
 • @Amelia Kułakowska
  Dopóki decyzje o najistotniejszym znaczeniu dla naszego państwa podejmowane będą poza jego granicami to nie ma sensu tworzyć jakichkolwiek zapisów regulujących stan prawny tutaj. Wybór jest prosty, albo państwo suwerenne, albo bantustan. Kolonia nigdy nie będzie mieć żadnego wpływu na państwo (strukturę) którego jest częścią.
 • @goodness
  Współczynnik Giniego wynosił w Polsce 0,36 i ciągle rośnie, dla Unii 0,31. Średnia płaca w ciągu ostatnich trzydziestu lat jest 27% wyższa, a gratyfikacje menedżerów i prezesów ponad 1000% wyższe.
  Płynny kurs złotego to raj dla spekulantów, a dużo wyższe ryzyko dla przedsiębiorców i konsumentów, bo nie wiadomo jaki bedzie kurs złotego. Itd., itp.
  Nasz kraj, w którym permanentnie trwa kampania wyborcza nie jest rządzony przez rząd majacy dalekosięzną wizję zrównoważonego rozwoju, tylko majacy nadzieję na przeczekanie i manipulujacy opinią publiczną.
  Przecież Pan też mógłby wyrazić swoje zdanie, a nie wybierać między mniejszym złem. Chyba, że uważa Pan, że któraś z istniejących na scenie politycznej formacji jest zdolna wprowadzić w życie konstytucyjny zapis o społecznej gospodarce rynkowej...
  Jaka wolność dla obywateli Polski - czy mógłby Pan uściślić, co Pan przez to rozumie?
 • @Amelia Kułakowska
  Wirtualna idea rzeczywistości jest tylko złudzeniem. Nic nie może zależeć od ludzi idących głosować z ograniczoną wolą. Awansując, euro obywateli do głosowania w Polsce, to 36 milionów wyborców ma stanowić 100%, czy 200 milionów to 100% uprawnionych do głosowania w Polsce?
 • @Hanna Kowalczyk
  Na zegarze Balcerowicza można dokładniej zobaczyć osiągnięcia RP. Wolność obywateli w Polsce jest zawarta w uczciwych wyborach. „Jeżeli udałoby się opracować gotowy projekt ustawy gwarantujacy realny wpływ wyborców na ludzi, którzy decydują o warunkach prawnych, w których żyją, to to byłby cel nadrzędny.”
 • @andrzej61
  Nie, jesteśmy niszową partią, nasi członkowie są rozrzuceni po całej Polsce. Jesteśmy mało znani ponieważ nie stoją za nami żadne grupy wpływów, które dawałyby pieniądze na działalność (utrzymujemy się ze składek członkowskich), nie chcemy organizować żadnej spektakularnej akcji wyłącznie dla uzyskania rozgłosu w mediach i skupia ona zwykłych obywateli, takich jak ja, która jestem po prostu jedną z tysięcy nauczycielek gimnazjum. Łączy nas idea - chcemy przerwać ten zaklęty krąg niemocy obywateli.
  W czasie zbierania podpisów spotykałyśmy się (z Amelką) z ogromną niechęcią do partii, polityki, wyborów, list. Nawet młodzi ludzie chowają się w swojej skorupie uciekając przed rzeczywistością. Uważam, że jest to tragiczne i choć mogę niewiele, to zrobię to, co mogę.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY

więcej